mazda-araba-yarisi-bilgi

Mazda Araba Yarışı

Mazda Araba Yarışı

Mazdalar adını batı asyadaki ilk medeniyetlerin tanrısından alır “AHURA MAZDA”  bu arabanın asıl adı çince Matsuda Kabushiki-kaisha’dır.Mazdalar yarış için ideal arabalardandır.Mazda yarışları araba yarışı severler için büyük bir tutkudur ki bu tutkunun nedeni açık bir şekilde bellidir bu neden arabanın mükemmelliğidir.Tabi kimine göre böyle olmayabilir ama o insanlar büyük bir ihtimalle bu zevki hiç tatmadıklarından dolayı böyle düşünür yada mazda araba yarışı hakkında hiç bir bilgiye sahip değillerdir.

Mazda Yarışının Diğer Yarışlardan Farkı

Mazda araba yarışının diğer yarışlardan farkı bu arabalarla yarış yapmanın verdiği hazzın çok daha büyük olmasıdır ki bu arabalar gerçek anlamda mükemmel yarış arabalarıdır.Drift yarışlarında ve drag yarışlarındada rahatca kullanılabilen seri arabalardır.Mazda araba yarışını izlemesi oldukça zevklidir ki bide içinde olduğunuzu kendinizin kullandığını düşünün..

Mazda Yarış arabası drift için oldukça uygundur.Drift yarışlarında araba çabuk drift atmaya başladığı gibi isterseniz kendisini bi o kadarda seri toparlayabilir ve hızı yüksek olsada araba sağa sola savrulmaz.Bu arabalara mazda rx-01,rx-7,rx-8,rx-9,mx-5,lantis ve familia 323′ü örnek verebiliriz.

Mazda yarış arabaları drift için uygun olduğu kadar drag içinde uygundur bu arabaların seri kalkış özelliği sayesinde hızlı kalkış yapabilip rakibini daha yarışın başında geride bırakmasını sağlar.Fazla savrulmaması da bu yarışta oldukça önem taşır araba yüksek hıza çıktığında savrulursa kaza riski oldukça artar ve bu yarış ölümle bile sonuçlanabilir fakat mazda araba yarışlarında böyle bişey görmeniz mümkün değildir.Bu arabanın yapısı oldukça sağlam olduğu için ve yol tutuşuda mükemmel olduğu için kaza riski daha azdır ve kaza anında kurtulma şansınız ve hatta yara almama şansınız bile oldukça yüksektir.Bu arabalardan daha sağlam olanlar mazdanın az-offroad ve navajo arabaları diyebilirim.Aile için uygun bir araba seçicekseniz eğer mazdanın mazda 6 veya cx-7 modeli sizin için uygundur dilerseniz diğer modellerinide normal sürüş için kullanabilirsiniz ama bence gereksiz dir ve daha çok cep yakar.Mazda firmasının bir anda bu kadar yükselme nedeninide sizlere açıklamak istiyorum bu arabalar eskiden de çok iyiydi ama şimdilerde akıl almaz mucizeler yaratıyorlar ve her türe uygun offroad olsun drift olsun drag olsun ve aile için olsun arabalar üretip dünyaya yaydılar ve buda bu arabanın yükselmesine neden oldu.

mazda araba yarışı hakkında bilgi
mazda araba yarışı hakkında bilgi

Mazda Arabalarının Yarışda Ayrıcalıkları

Mazda Araba Yarışlarında diğer yarışlardan oldukça büyük bir fark görebilirsiniz bu arabaların özellikleri sayesinde diğer arabalardan üstünlüğünü görmeniz mümkün bu tabiki birazda şoförün ustalığına kalmış.Mazda yarış arabalarının özellikleri seri olması,hızlı olması,fazla savrulmaması gibi sayılabilir bu özelliklerde yarışda ayrıcalık sağlar ve kötü bir sürücü olsanız bile yarışı kazanma şansınız yüksektir.Eğer bu arabaları modifiyeliyip daha iyi bir hale getirirseniz yarışı kazanmanız kaçınılmaz olur ve güzel bir modifiye dikkatleri üzerine çekmesinide sağlar zaten göze hitab eden arabalardandır modifiye bunu çok daha iyi yapabilir.Örneğin Mazda rx-8 diye bilinen yolların canavarı olan araç bu konuda çok başarılıdır.Bu arabalar yarışda size büyük ayrıcalıklar sağlayaktır ki her türe göre en iyi yarış arabaları vardır aile için uygun olanları spor arabaları jeep leri vb. de vardır bu arabalar japonların ürettiği en iyi arabalardır ve her biri birer mucizedi kimi gücüyle kimi konforuyla kimi güvenliğiyle en iyi arabalardır ve hepsinin içinde olabilicek tüm özellikler vardır tabiki dönemine göre yani eski model bir arabadan otomatik park sistemi beklenemez saçmadır.

Mazda Araba Yarışı Hayatınıza Neler Katar ?

Mazda araba yarışı diğer sıkıcı yarışların aksine hayatımıza renk katar ve haz verir.Mazda araba yarışı bizi adrenalinin doruklarına çıkartır ve hayatı en yüksekten yaşatır.Bu yarışlar insanın kendine güvenini de etkiler eğer farklı sıkıcı yarışları izlerseniz veya o yarışlara katılırsanız sonuç kötü olabilir ve bu etki ters yönde olur ama mazda yarışlarında emin olun bu etki güzel olacaktır.

Mazda Firmasının Başkanları
İsim Görev süresi Açıklamalar
Shinpachi Umizuka Eylül 1920 – Mart 1921 Hiroşima Endüstriyel Bankası Başkanıdır. İflâs eşiğindeki Kyotani Ticaret Odasını yeniden ayağa kaldırmak amacıyla, Hiroşima iş liderlerini çağırmış ve Toyo Cork Kogyo Co, Ltd’ ni kurmuştur. Hastalık nedeniyle yaklaşık altı aylık sürede istifa etmek durumunda kalmış ve yerini Shigejiro Matsuda’ ya bırakmıştır.
Matsuda Shigejiro Mart1921- Aralık 1951 Kurucu. Şirket adını Toyo Kogyo Co, Ltd olarak değiştirdi. Hiroshima’ ya atılan Atom bombası etkisi nedeniyle, merkez binasını geçici olarak Hiroshima Eyalet Yönetimine tahsis etmiştir.
Tsuneji Matsuda Aralık 1951- Kasım1970 Shigejiro Matsuda’ nın en büyük oğludur. Dört çeker araç sektörü, Wankel motoru veya döner pistonlu motor geliştirilmesini teşvik etmiş, Mazda Cosmo Sport modelini satışa sunmuştur. Büyük kitlelere ulaşan Familia, Luce, Capella modellerini satışa sunmuştur. Hiroshima Toyo Carp Beysbol kulübünün ilk kuşak sahibidir. Başkanlık görevin devam ederken vefat etmiştir.
Kohei Matsuda Kasım 1970 – Aralık 1977 Tsuneji Matsuda’ nın en büyük oğludur. Düşük emisyonlu Luce AP yarattı. Cosmo’ ya yeniden hayat verdi.. Hiroshima Toyo Carp Beysbol kulübünün ikinci kuşak sahibidir. Japon Şöhretler Beysbol Salonu özel takdirname sahibidir. Hiroshima Toyo Carp Beysbol kulübünün (şu an) üçüncü kuşak sahibi olan Hajime Matsuda ‘nın babasıdır.
Yoshiki Yamazaki Aralık 1977- Kasım 1984 Matsuda Ailesinden olmayan ilk başkan. Mazda Savanna ve RX-7’yi piyasaya sürüldü. Familia modeli Capella FF modeline dönüştü. Mazda Large Onebox Bongo Brawny ortaya çıktı. Şirketin adı Mazda Motor Corporation olarak değişti. Sanfrecce Hiroshima Futbol Kulübünün öncüsü olan Toyo Kogyo Futbol Kulübü’ nün ilk başkanıdır.
Kenichi Yamamoto Aralık 1984-Kasım 1987 Mazda eski mühendislerinden. Wankel motoru geliştirme ekibi lideridir. MAZDA R360 coupe’ nin yaratıcısıdır.
Norimasa Furuta Aralık 1987-1991 Aralık Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (şu anda Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı) kökenli şirketin ilk dış kaynaklı başkanıdır. 5 Satış kanalının geliştirilmesini sağladı. Önceki yılın mini aracı Mazda Carol’ı Autozam markası ile tekrar hayata döndürdü. Lüks sedan Sentia ve Capella Sedanın halefi Cronos ve Roadster satışa sundu. Sanfrecce Hiroshima Futbol Kulübü’nün ilk başkanı oldu.
Yoshi Hiroshi Wada Aralık 1991- Haziran 1996 Sumitomo Bank (şu anki- Sumitomo Mitsui Banking Corporation ) kökenlidir. Balon Ekonomisin çöküşü ile yönetimin kötüleşti ve bu Beş kanalı etkiledi. Brawny van modelinin halefi One Box Car bongo friendee satışa sunuldu. Capella Sedan yeniden hayata döndürüldü. Taksi amaçlı versiyonu geri çekildi
Henry Wallace Haziran1996 – Kasım 1997 Ford kökenli, Japon olmayan ilk başkandır. Mazda’yı Finansal krizden çıkaran kompakt otomobil, Mazda Demio satışı sunuldu
James Miller Kasım 1997-Aralık 1999 Ford kökenli ikinci başkandır. Minivan-MPV karışını örnekler ilk kez ortaya çıktı. Mazda Premacy satışa sunuldu. Mini araçların OEM olarak üretimine geçildi. Lüks sınıf sedan modeli olan Sentia’nın üretimi durduruldu ve lüks sınıf pazarından çekildiler.
Mark Fields Aralık 1999- Haziran 2002 Ford kökenli üçüncü başkanıdır. “Zoom-Zoom” reklam sloganı duyuruldu. Mazda Ar-ge ürünü SUV model olam Mazda Tribute ve Capella modelinin halefi olan Atenza satışa sunuldu.
Lewis Booth Haziran 2002-Ağustos 2003 Ford kökenli başkanların dördüncüsü ve bu sürecin son başkanıdır. Mazda RX-8 modeli lanse edildi. İlk nesil Mazda Demio modeli değiştirdi.
Hisakazu Imaki Ağustos 2003-Kasım 2008 Yoshi Hiroshi Wada döneminden sonraki 7 yıllık sürecin sonunda Ford kökenli başkanlardan sonra başkan olmuş ilk Japondur. Familia modelinin halefi olan Axela (Japonya dışında Mazda3) satışa sunuldu. Millenia modelinin üretimin durdurulması ile lüks otomobil pazarından tamamen çekildiler. Verisa, CX-7, Biante modelleri satışa sunuldu. Roadster, Demio, Atenza modelleri değişikliğe uğradı
Takashi Yamauchi Kasım 2008 – 2013 Yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevinden terfi ettirildi. Axela modeli makyajlandı. “SKYACTIV TEKNOLOJİSİ” yaygın kullanılmaya başladı. CX-5 modeli satışa sunuldu.
Masamichi Kogai 2013-

 

blog.arabayarisi.com adına sizlere bu makalemde mazda araba yarışı hakkında genel bir bilgi verdim bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>